25 maja 2022

Odzyskiwanie danych jako kierunek przedsiębiorstwa po awarii.

Tależe to wrażliwe częsci fizyczne dysku Zdjęcie z pixabayprzez z Pexels

Odzyskiwanie danych Ile należy zapłacić za odzyskiwanie danych?

Ile należy zapłacić za odzyskiwanie danych? Ten artykuł pomoże Ci określić koszt odzyskiwania danych, niezależnie od tego, czy próbujesz odzyskać dane z dysku SSD czy z taśmy. Aby zaoszczędzić pieniądze, należy wybrać najbardziej zaawansowane oprogramowanie do odzyskiwania danych. Programy te potrafią odzyskiwać dane z setek formatów plików i mogą wymagać zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Alternatywnie można zatrudnić profesjonalistę zajmującego się odzyskiwaniem danych. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jakiego rodzaju odzyskiwania danych potrzebujesz, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych lub zniszczonych urządzeń pamięci masowej

Oprogramowanie do odzyskiwania danych to przydatne narzędzie, które przywraca dane z uszkodzonych lub zniszczonych nośników pamięci. Metadane to informacje ukryte w plikach i folderach. Analizując je, oprogramowanie może odnaleźć główne struktury pamięci masowej (pliki, foldery itp.) oraz strukturę katalogów. Dzięki temu oprogramowanie do odzyskiwania danych może zrekonstruować uszkodzony system plików. Jest to szczególnie pomocne, gdy pliki mają oryginalne nazwy i strukturę folderów. Jeżeli system plików został całkowicie uszkodzony lub zniszczony, analiza metadanych będzie trudna, ale jeżeli pliki nadal mają te same nazwy i strukturę, oprogramowanie do odzyskiwania danych może zrekonstruować całą strukturę folderów.

Najczęściej właściwa rozpoznana partycja będzie wyświetlana w kolorze zielonym lub żółtym, w zależności od nośnika pamięci. Właściwą partycję można również znaleźć na podstawie jej rozmiaru i punktu początkowego. Możesz wyświetlić podgląd odzyskanych plików i folderów, aby upewnić się, że znajdują się one na właściwej partycji. Jeśli system plików nie zostanie prawidłowo rozpoznany, konieczne będzie ponowne sformatowanie lub usunięcie uszkodzonego urządzenia pamięci masowej. Podczas skanowania można zapisać wyniki w pliku lub folderze, aby później odzyskać więcej plików.

Najczęstsze scenariusze odzyskiwania danych obejmują wadliwe działanie systemu operacyjnego, wadliwe działanie nośnika pamięci lub przypadkowe uszkodzenie. Na szczęście odzyskiwanie danych w takich sytuacjach jest zazwyczaj możliwe. Płyta CD lub DVD jest doskonałym sposobem na przeprowadzenie procesu odzyskiwania danych w takich sytuacjach. Wiele płyt live CD zawiera także środki do montowania dysków systemowych lub zapasowych. W niektórych przypadkach do przywrócenia danych z nośnika może być potrzebne oprogramowanie do authoringu dysków optycznych.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych lub zniszczonych urządzeń pamięci masowej jest często konieczne w zastosowaniach szpiegowskich lub kryminalistycznych. Jeżeli komputer uległ awarii lub włamano się do niego, dane mogą być zaszyfrowane i nikt nie będzie w stanie ich odczytać. Aby odzyskać te dane, należy przeprowadzić proces informatyki śledczej. Jeśli użytkownik nie ma wiedzy potrzebnej do przeprowadzenia analizy kryminalistycznej, może użyć narzędzi programowych i sprzętowych do odzyskania danych.

Koszt odzyskiwania danych

Przy określaniu kosztów odzyskiwania danych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na cenę wpływa ilość danych do odzyskania, rodzaj uszkodzenia dysku twardego i czas potrzebny na odzyskanie danych. Większość firm reklamuje swoje usługi za mniej niż 500 USD, ale rzeczywista cena będzie prawdopodobnie bliższa 500 USD lub nawet wyższa. Należy pamiętać, że odzyskiwanie danych wiąże się z wieloma ukrytymi kosztami, w tym kosztami części zamiennych i pośpiechu.

Średni koszt usług odzyskiwania danych zależy od rodzaju nośnika, który ma zostać odzyskany. Zależy także od rodzaju uszkodzenia dysku twardego lub komputera. Niektórzy specjaliści ds. odzyskiwania danych pobierają opłatę z góry za przeprowadzenie wstępnej analizy nośnika. Tacy eksperci pobierają opłatę za swoje usługi, nawet jeśli nie odzyskają żadnych danych. Możliwe, że można zaoszczędzić na procesie odzyskiwania danych, regularnie wykonując kopie zapasowe danych.

Chociaż w Internecie można znaleźć niedrogą usługę odzyskiwania danych, przed jej wynajęciem należy sprawdzić, jakie są koszty wykonywanej pracy. Specjaliści ds. odzyskiwania danych zarabiają wysokie pensje, ale koszty odzyskiwania danych w USA i za granicą znacznie się różnią. Ponadto nie wszystkie firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych dysponują takim samym sprzętem. Im wyższy koszt, tym lepsze będą wyniki odzyskiwania danych. A jeśli nie stać Cię na firmę odzyskiwania danych dysponującą wysokiej jakości sprzętem, prawdopodobnie powinieneś znaleźć tańszą alternatywę.

Jeśli chcesz odzyskać tylko jeden plik, koszt odzyskania pojedynczego pliku wynosi od 80 do 200 USD. Koszty różnią się znacznie w zależności od rozmiaru pliku i uszkodzenia dysku twardego. Niektóre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają wyższe opłaty, jeśli muszą odzyskać wiele plików lub cały dysk twardy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy istnieje wiele plików wymagających odzyskania. Usługi te mogą być droższe niż odzyskiwanie pojedynczych plików, ale są warte swojej ceny, jeśli trzeba odzyskać wszystkie dane z komputera.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Aby przeprowadzić odzyskiwanie danych z dysku SSD, należy najpierw utworzyć kopię zapasową plików. Tworzenie kopii zapasowych danych jest niezbędne, aby uniknąć ich utraty. Istnieje kilka metod tworzenia kopii zapasowych danych, ale najpopularniejszą z nich jest korzystanie z zewnętrznego dysku twardego. Jeśli nie masz zewnętrznego dysku twardego, możesz skorzystać z oprogramowania takiego jak Disk Drill. Aby odzyskać pliki, wykonaj instrukcje dotyczące pobierania oprogramowania.

Przed rozpoczęciem procesu odzyskiwania należy odłączyć dysk SSD od komputera. Następnie należy podłączyć dysk SSD do innego komputera, aby przeprowadzić odzyskiwanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ większość osób nie ma więcej niż jednego komputera. Kolejnym krokiem, który może zwiększyć szanse powodzenia, jest ponowne uruchomienie komputera. Zapobiegnie to przegrzaniu komputera, umożliwiając oprogramowaniu do odzyskiwania odczytanie danych z urządzenia pamięci masowej.

Po pomyślnym zidentyfikowaniu plików, które należy odzyskać, oprogramowanie powinno poprosić o przejrzenie folderu odzyskiwania i wybranie plików, które chcesz przywrócić. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w plikach pomocy oprogramowania. Pojawi się możliwość podglądu danych, które można odzyskać. Po zakończeniu skanowania powinieneś mieć możliwość obejrzenia ich w okienku podglądu. Istnieje kilka programów, które mogą pomóc w odzyskaniu danych z dysku SSD.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli przypadkowo usunąłeś lub sformatowałeś partycję. Proces ten jest możliwy tylko wtedy, gdy dysk SSD nie ma włączonej funkcji TRIM. W przeciwnym razie nie uda się odzyskać danych, jeśli były one niedawno używane lub zostały przypadkowo usunięte. Jeśli jednak chcesz odzyskać dane z dysku SSD, zawsze powinieneś skorzystać z narzędzia do odzyskiwania danych, które pomoże Ci przywrócić pliki.

Jeśli utraciłeś wszystkie ważne pliki na dysku SSD, warto najpierw utworzyć ich kopię zapasową. Należy sprawdzić system plików, aby upewnić się, że wszystko nadal działa prawidłowo. Jeśli został on uszkodzony w wyniku przepięcia, nieprawidłowego obchodzenia się z komputerem lub zalania wodą, trzeba będzie sformatować komputer i spróbować ponownie. Jeśli chcesz odzyskać utracone dane z dysku SSD, powinieneś skorzystać z programu do odzyskiwania danych, takiego jak Advanced Disk Recovery.

Odzyskiwanie danych z taśmy

Odzyskiwanie danych z taśmy jest zazwyczaj wymagane, gdy nośnik pamięci nie jest w stanie odczytać swojej zawartości. Typowe przykłady to niszczejące powłoki magnetyczne, uszkodzone obudowy kaset lub szpule. Innymi przyczynami mogą być uszkodzone krawędzie taśmy, poskręcane krawędzie lub zwinięta taśma. Bez względu na przyczynę istnieje kilka dostępnych rozwiązań. Pozwól inżynierom firmy Microserve znaleźć i wydobyć dane z taśm lub nośników archiwalnych. Aby dowiedzieć się więcej o tych usługach, skontaktuj się z nami już dziś.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie poszukują usług odzyskiwania danych z taśm, jest błąd ludzki. Do pogorszenia jakości taśm może prowadzić wiele czynników, w tym niewłaściwe przechowywanie, nadpisywanie nośników i uszkodzenia fizyczne. W przypadku wystąpienia tych problemów dane na kolejnych taśmach są niedostępne. W związku z tym odzyskiwanie danych z taśm ma kluczowe znaczenie. Na szczęście istnieje kilka możliwości odzyskiwania danych z taśm. W niektórych przypadkach odzyskiwanie danych z taśm może być procesem szybkim i bezbolesnym.

Inną opcją jest w pełni zarządzana usługa przywracania na żądanie, taka jak Tape Ark. Dzięki Tape Ark można odzyskać całe zestawy danych lub ich części przy minimalnym wysiłku. Tape Ark obsługuje dowolną aplikację do tworzenia kopii zapasowych lub środowisko chmury. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych na taśmach, nie wymaga żadnych aktualizacji ani rozbudowy sprzętu. Dlatego jest bardziej niezawodne i opłacalne. Oznacza to, że można uzyskać więcej korzyści z kopii zapasowych i uniknąć kłopotów związanych z aktualizacją infrastruktury.

Jeśli kopia zapasowa na taśmie ulegnie uszkodzeniu, profesjonalna firma będzie w stanie odzyskać wszystkie cenne informacje. System kopii zapasowych na taśmach może być bardzo ważnym atutem dla firmy, której działalność opiera się na danych. Specjaliści z tej branży szybko podejmą się przywrócenia danych z uszkodzonych taśm i przywrócenia ich do stanu używalności. Dysponują oni wiedzą specjalistyczną umożliwiającą obsługę wszystkich formatów plików, a ich usługi gwarantują szybki czas realizacji. Odzyskiwanie danych z taśm wymaga nieco większej wiedzy, ale specjaliści wykonają to zadanie za Ciebie.

Stellar Data Recovery for Tape umożliwia odzyskiwanie kopii zapasowych i zarchiwizowanych danych na taśmach. Bez względu na rodzaj nośnika taśmowego i jego pojemność, oprogramowanie Stellar Data Recovery for Tape odzyska je. Oprogramowanie może przywracać pliki z taśm w wielu formatach, w tym z kopii zapasowych systemu Windows, wirtualnych dysków twardych i archiwów danych gier. Po załadowaniu danych z taśmy oprogramowanie automatycznie rozpocznie ich skanowanie w poszukiwaniu uszkodzonych danych. Jeśli uszkodzone dane są zbyt duże, aby je odzyskać, Stellar Data Recovery for Tape oferuje wygodne i skuteczne rozwiązanie do odzyskiwania utraconych i usuniętych danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]